AWS S3 Nedir – S3 Fiyatlandırma

S3 ( Simple Storage Service ) Nedir?

S3, Amazon Web Servislerinde, Cloud Storage ihtiyaçlarına cevap veren, adını Simple Storage Service ( Basit Storage Servisi ) teriminin ilk harflerinden alan veri depolama ürünüdür.
AWS’ye bağlı ürünler arasında, en basit servis olduğunuda giriş bölümümüze ekleyelim. Kullanmak için 4 Terimi bilmek ( öğrenmek ) yeterli. Kullanım arayüzü ise neredeyse Google Drive, Dropbox kadar basit.

S3 ile Ne Yapabilirim?

Cloud Storage’lar üzerindeki verilerle ne yapabiliyorsanız, S3 ile de tamamını yapabilmeniz hatta daha ileriye gidebilmeniz mümkün. Cloud Storage, veri saklamak dendiğinde aklıma gelen bir kaç tanesini paylaşıyorum.

    • Yedeklerimiz! Bizim için çok önemli. Gerçekten saklayacak güvenli bir yer arıyorsanız, S3 bunun için hazır.
    • S3, %99.999999999 durability ( dayanıklılık ) için dizayn edildiğini vaat ediyor. Bunu imkansızın biraz üzerinde diye çevirebiliriz.  Biraz istatistik okursak, 1000 dosyanızı yüklerseniz 10.000 yıl sonra 1 tanesini belki kaybedebilirsiniz diyor.  Bu yüzden sadece ölü datalar için değil, canlı datalar içinde vazgeçilmez oluyor.
    • Biraz yazılım bilginiz varsa, S3 üzerine inşa edilmiş bir Cloud Storage yazılımı yapabilmeniz mümkün. Bunun için binlerce dolar yatırıp bir storage almanıza gerek yok.

S3 Terimleri

S3’ün konu girişinde belirttiğim gibi 4 Terimi var.
Bucket : Kova
Objects : Nesneler
Keys : Anahtarlar
Regions : Bölgeler

Bucket root klasörümüzün adı. Yani, bilgisayarlarımızda YEDEK dediğimiz, FOTOGRAFLAR dediğimiz gibi.

Object,  S3’te depoladığınız her dosya bir object’tir, nesnedir.

Keys, Anahtarlar, nesnelerinizi benzersiz bir ad ile depolamak için kullanılıyor.

Region, En dikkate değer yer burası. Bucket oluştururken, ( Şu anda ) 15 farklı lokasyondan seçim yapabiliyorsunuz. Yani yedeklerinizi tek ekrandan Dünya’nın 2 ucunda tutabilmeniz mümkün. Avrupa’da dursun, İrlanda’da, birazda Almanya’da diyebilirsiniz.

S3 Fiyatları Nasıl?

AWS ürünleri ile ilgili her konuda olduğu gibi en çok soru gelen yer burası. Ne kadar ödeyeceğim? Hemen hemen tüm ürünlerde olduğu gibi burada da AWS için detaylar ile uğraşmanız gerekiyor. AWS Free Tier ile bugün üye olarak, 5 GB Amazon S3 depolama alanı, 20.000 GET, 2.000 PUT ve bir yıl boyunca her ay 15 GB veri aktarımını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Benim bahsedeceğim fiyatlandırma konusu Free Tier’ın dışında kalıyor. Yani bu alanları  geçtik ve profesyonel olarak kullanmaya başladık, ne kadar ödeyeceğiz?

Bu fiyatlandırma bölgesel olarak değişiklik gösterebiliyor. Ben hesap yaparken Irlanda fiyatlarını kullandım.

İlk 50 TB için, Aylık olarak GB başına 0,023$ charge ediliyor. Yani 10 TB alan kullanıyorsanız, 10.000 x 0.023 = 230$ / Ay

Bu kullanımın üzerine çıktığınızda kademeli olarak GB başına alınan ücret düşüyor.

Bunun dışında Request ( istek ) için ayrıca ücretlendirme yapılıyor. Şöyle ki ;

PUT, COPY, POST ve LIST istekleri için her 1000 istek için 0.0005$ ödeme alınıyor.

DELETE istekleri ücretsiz.

Bu tarz sistemleri test ederken bu hesaplara girmek gün sonunda hep yanıltıyor. Bu nedenle, verinizin küçük bir bölümünü taşıyarak test kullanımı ile maliyetlendirme yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir