Neden Cloud?

Anlatılması zor olan bir konuda olsa, Cloud ( Bulut ) teknolojisinin orta vadede herkes tarafından konuşuluyor olacağı kesin. Bulut konusunu ben daha çok Organik olmadığı halde Organik diye satılan domateslere benzetiyorum. O kadar çok Cloud adı altında satılan ve aslında Bulut ile ilgisi olmayan ürün varki, Cloud nedir, bize ne avantaj sağlar düşüncesi kaybolup gidiyor. Hal böyle olunca bizlerede dilimiz döndüğünce ne olduğunu anlatmak düşüyor.

Nedir bu Bulut Bilişim? Cloud Nedir?

Bulut Bilişim, bilgi – işlemi oluşturan servislerin internet üzerinden sağlanmasıdır. Konuyu biraz açalım.

Önce ki yazımızda bahsettiğimiz AWS S3 Storage üzerinde, yedeklerimizi saklayabiliriz. Bunu yaparken kullandığımız kadar ödeyeceğimiz bir servis sağlanıyorken, bizim yedeklerimizi tutmak için bir storage maliyetine girmemiz, takibini yapacak personel bulmamız oldukça maliyetli olacaktır.

Cloud ( Bulut ) Teknolojisi,

İhtiyacımız olan yalnızca bilgilerimizi depolamakken, bir sunucu almayın.

Sadece Muhasebe verilerimiz için küçük maliyetlerle bir Bulut Sunucuya sahip olabilecekken, tamamen bir sunucu maliyetine girip (satın alma, elektrik), bakım maliyetini üstlenmeyin.

Amacınız stabilite, güvenlik, yedeklilik ise bunu uzmanına, bizlere, sistemlerimize bırakın. Siz işinize odaklanın.

Diyen bir internet mekanizmasıdır.

Bulut burada yalnızca bir benzetmedir.

Öne çıkan Bulut Servisleri 

Kuşkusuz bir çok teknoloji firması bulut servisler konusunda araştırma ve geliştirme yapıyor. Ancak bu konuda yıllardır geliştirmelerine devam eden ve öne çıkan servisler aşağıda ki gibidir.

Amazon AWS
Microsoft Azure
Google Cloud

Servisler benzerlik göstermekle birlikte, kullanım alışkanlıklarına göre farklılıkları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir